STAROSTLIVOSŤ O BIŽUTÉRIU
...
Pod výrazom bižutéria označujeme prakticky akékolvek drobné doplnky, ktoré ľudia oddávna nosia pre svoju túžbu ozdobiť sa. Prapôvod má bižutéria v ochranných amuletoch, ktoré pri sebe mávali naši predkovia a ktoré boli vyrobené z dreva, lastúr, kameňov, zubov a kostí (a áno, i lebky nepriateĺov dávali bojovníkovi silu). Doteraz najstaršie nálezy ozdôb pochádzajú z územia starovekého Sumeru a Egypta. Dlhé stovky rokov boli najpoužívanejšími materiálmi sklo a kov (železo, meď, cín, bronz, striebro). Šlachta sa ozdobovala zlatom so vsadenými drahými kameňmi. Pre ozdoby z drahých materiálov sa postupne vžil termín šperk. Stačilo niekoľko tisíc rokov a potrebu ochrany pred zlými silami nahradila predovšetkým túžba ozdobiť sa pre pocit vlastného pôvabu a posílnenia sebadvôvery.
V dnešnej dobe je sortiment bižutérie neuveriteľne široký. V našej ponuke nájdete elegantné štrasové šperky, bižutériu z prírodných materiálov i kovu a skla. Podobne bohatá je ponuka bižutérnych komponentov a korálkov i pre činorodých, ktorí si vytvárajú vlastnú bižutériu.
Ale vieme, ako sa o bižutérie starať, ako sa o ňu správne starať, aby nás krášlila čo najdlhšie? V prvom rade si musíme ujasnit to najpodstatnejšie: bižutéria je ozdoba, nie užitková vec. Prakticky každý povrch (vrátane zlata a striebra) reaguje s okolným prostredím, ak preto chceme, aby nám bižutéria vydržala čo najdlhšie, dodržujeme pri jej nosení základné pravidlo – bižutériu navliekame ako poslednú a odkladáme ako prvú.
Z vyššie uvedeného vyplýva tento záver – bižutériu nevystavujme popísaným vplyvom alebo sa ích negatívne účinky snažme aspom minimalizovať. So šperkami nešportujme, nenavštevujme s nimi kaderníka, kozmetické a vlasové prostriedky nanášame ako prvé. Samozrejme bižutériu odkladáme pred všetkými procedúrami, pri ktorých by prišli do kontaktu s vlhkom.
V ideálnom prípade v tme a obmedzme všetky vplyvy na minimum. Praxou sa veľmi osvedčili rôzne typy stojanov, ktoré ale nepostavíme na priame svetlo, skôr ích umiestníme do tmavšieho miesta. Ideálne sú šperkovnice. Šperky a bižutériu uchránia pred svetlom i prachom, a ešte v ních budeme mať poriadok.
Tisíce rokov ozdobuje dievčatá a dámy sklenená bižutéria, ktorá v dnešnej dobe nadobudla mnoho podôb. Prejdite si našu ponuku šperkov z brúsených korálkov a sami posúďte ich pôvab.
Predovšetkým jemne. Základnou prevenciou je dodržovať výšie popísané pravidlá pri nosení a skladovaní. Šperky a bižutériu jemne zbavíte prachu a potu mäkkou flanelovou handričkou. A nám sa najviac osvedčil najmäkší typ zubnej kefky (soft), ktorý vyčistí i zle dostupné miesta bez použitia chemikálií.
Mnohé tipy nájdete tiež na webe Vyčistito. Upozorňujeme však, že tu popísané tipy sú vhodné predovšetkým pre zlaté a strieborné šperky.