Zákaznícka linka (+421) 902 904 940
Po - Ne: 8:00 - 16:00 Napište nám
www.stoklasa-sk.sk
Galantéria Stoklasa - veľkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa-sk.sk

Zatial čo  praveká žena stála u ohňa a vešala si na krk svoj jediný náhrdelník z kostí, dnešná žena stojí pred zrkadlom v spálni a váhá, či si...

...navliekne korálový náhrdelník či zo sklenených perál alebo zvolí striebornú súpravu s brúsenými kameňmi.

150369_01_230150193_01_230

Pojmom bižuteria označujeme prakticky akékolvek drobné doplnky, ktoré nemajú užitnú hodnotu, ale ludia už od praveku nosia pre svoju túhu zdobiť sa.  Prapôvod má bižutéria v ochranných amuletoch, ktoré pri sebe mávali pravekí ľudia a bývali z dreva, lastur, kameňov, zubov a kostí (a ano, i lebky nepriateľov dávali bojovníkovi silu). Zatial najstaršie nálezy ozdôb pochádzali z územia starovekého Sumeru a Egypta. Dlhé stovky rokov boli najužívanejšími materiálmi sklo a kov (železo, meď, cín, bronz, striebro), šlachta sa krášlila zlatom so vsadenými drahými kameňmi. Pre ozdoby z drahých materiálov sa postupne vžil termín  šperk.  Stačilo niekolko tisíc rokov a animálnu potrebu ochrany pred zlými silami nahradila predovšetkým túžba zdobiť sa pre pocit vlastného pôvabu a posilnenia sebadôvery.

150684_01_230150358_01_230

V dnešnej dobe je sortiment bižuterie neuveritelne široký. V našej ponuke nájdete elegantné štrasové šperky, bižuteriu z prírodných materiálov i kovu a skla. Stejne bohatá je ponuka bižutérnych komponentov a korálkov i pre činorodých, ktorí si tvoria vlastnú bižutériu.

Ako sa o bižutériu starať?

Ale vieme, ako sa o bižutériu starať, ako sa o ňu správne starať, aby nás krášlila čo najdlhšie? V prvom rade si musíme ujasniť to najpodstatnejšie: bižuteria je ozdoba, nie užitková vec (na ktorú máme predsa len iné nároky). Prakticky každý povrch (vrátane zlata a striebra) reaguje s okolitým prostredím, ak teda chceme, aby nám bižuteria vydržala čo najdlhšie, dodržujeme pri jej nosení základné pravidlo – bižutériu navliekame ako poslednú a dávame dolu ako prvú.

 

K poškodeniu bižuterie dochádza najčastejšie pôsobením týchto faktorov:

  1. Mechanické pôsobenie – roztrhnutie, natiahnutie alebo pokrivenie, napríklad pri športu, zatrhnutím o výčnelok, bižuteriu z textilií môžeme pretrhnúť, pozor pri česání vlasov... Do tejto kategorie môžeme zaradiť i poškodenie oterom pri jednorázovom dlhodobom namáhaní, viď napríklad kovový náramok, ktorým trieme o stôl pri písaní na počítači.
  2. Chemické pôsobenie (predovšetkým sa to týká kovových a plastových častí) – všetký kosmetické pleťové a vlasové prostriedky, agresívny pot, v žiadnom prípade s bižutériou  nenavštevujte kaderníka (permanentný styling – pôvodne trvalá – má  bohužial  trvalý vlyv i na bižutériu).
  3. Fyzikálne vplyvy – máme na mysli svetlo, prach, vlhko, vodu alebo intenzívne teplo (napr. sauna). Väčšina kovových častí bižutérie je galvanizovaná a hlavne na striebornú galvaniku má svetlo ničivý vplyv.  Niektoré komponenty (napríklad drôt) bývajú lakovanné a ak sa na nich dlhodobo usadzuje prach, ich povrch zmatnie, naruší sa a časom môže korodovať.

Z vyššie uvedeného výpočtu si zapamätajme toto – bižutériu nevystavujeme popísaným vpyvom alebo sa ích účinok snažíme aspom minimalizovať. So šperkami nešportujeme, nenavštevujeme s nimi kaderníka, kozmetické a vlasové prostriedky nanášame ako prvné. Samozrejme bižutériu odkladáme pred všetkými procedúrami, kedy by prišla do kontaktu s vľhkom.

Ako bižutériu uchovávať?

V ideálnom prípade v tme a obmezme všetky vplyvy na minimum.  Praxou sa veľmi osvedčili rôzne typy stojanov, ktoré ale nepostavíme na priame svetlo, skôr ích umiestníme do tmavšieho miesta. Ideálne sú šperkovnice. Šperky a bižuteriu uchránia pred svetlom i prachom, a ešte v ních budeme mať poriadok.

150064_02_230150360_01_230

TIP PRE VÁS!

Tisíce rokov zdobí dievčatá a dámy sklenená bižutéria, ktorá v dnešnej dobe nadobudla mnoho podôb.  Prejdite si našu ponuku šperkov z brúsených korálkov a sami posuďte ich pôvab.

Ako bižutériu vyčistiť?

Predovšetkým jemne. Základnou prevenciou je dodržovať výššie popísané pravidlá pri nosení a skladovaní. Šperky a bižuteriu jemne zbavíte prachu a potu mäkkou handričkou (výborný je flanel). A nám sa najviac osvedčil najmäkší typ zubnéj kefky (soft), ktorý vyčistí i zle dostupné miestá bez použitia chemikálií.

pe_o_biu_esky_514

karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.